Писма до родителите, учителите и учениците от МОН и РУО
Изх. № РУО1-6876/17.03.2020 г.
ДО ДИРЕКТОРИТЕ
НА СТОЛИЧНИТЕ УЧИЛИША
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО/УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ДИРЕКТОР,
Във връзка с онлайн обучението на Вашите ученици, Ви уведомявам, че на https://edubg2020.wixsite.com/edubg/za-vas-roditeli ще намерите дигитални ресурси с обучителни материали на български език. Сайтът EduBG включва различни раздели.
Вие, учениците и родителите на Вашите ученици, ще намерите информация за: родителите, Е-учебници, Е-образователни ресурси, Е-интрументи за видео уроци, Е-образователни платформи, уроци излъчени по БНТ 2 и БНТ 4.
Уведомявам Ви, че Microsoft Teams е официалното решение на министерството на образованието и науката за обучение от разстояние по време на обявеното извънредно положение в страната. MS Teams е интегрирана от МОН към потребителите в edu.mon.bg, като ученическите акаунти са свързани с учителските акаунти автоматично, а данните се съхраняват на сървърите на МОН.
Моля създайте необходимата организация и запознайте учителите и учениците в поверената Ви образователна институция с EduBG, който е доста пълен и актуален.
УВАЖАЕМИ РОДИТЕЛИ, НЕКА СИ СЪТРУДНИЧИМ В ИМЕТО НА НАЙ-ДОБРИЯ ИНТЕРЕС НА ДЕТЕТО!
УВАЖАЕМИ РОДИТЕЛИ,
Във връзка с обявеното от Народното събрание извънредно положение в страната, всеки от нас е длъжен да прояви най-висока степен на отговорност към обществото. Нека запазим спокойствие и да предприемем всички необходими мерки, които се предлагат от Националния оперативен щаб и се прилагат от правителството на Република България.
Най-важната ни мисия днес е да опазим живота и здравето на нашите деца, на възрастните хора, на всеки човек.
Това, което ни се случва, води до промени във всички дейности на обществото, включително и в образователния процес.
Живеем в технологичен свят, който ни предоставя решения за бърза и надеждна комуникация. Сега тези възможности може да подпомогнат учебния процес и да допринесат за пълноценното прилагане на един нов подход към образованието. Дигитализацията е начинът учебно-възпитателната работа да не прекъсва.
Образованието в дигитална среда може да бъде приложено успешно само с Вашата подкрепа и в непрекъснато партньорство с педагогическите специалисти и ръководството на Вашето училище. Всички алтернативни варианти за учене и преподаване от разстояние могат да бъдат използвани. Става дума за електронни платформи за синхронно и асинхронно обучение, онлайн обучение в реално време и електронна комуникация. Подходящи са и електронните варианти на учебници, електронно четимите учебници, както и електронните ресурси на редица доставчици.
Комуникацията е възможна и чрез електронните дневници, електронна поща, социални мрежи и други, при което на учениците в домашни условия ще се оказва дистанционна подкрепа за самоподготовка и упражнения.
Един от положителните резултати на дигитализацията е подобреният обмен на информация между учители и родители. Тя позволява да се засилят процесите на двупосочна комуникация, което ще подобри взаимоотношенията между семействата и училището, ще внесе повече разбиране и толерантност.
За пълноценно прилагане на обучението от разстояние през идните дни е желателно да бъдат изпълнени следните препоръки:
- Следете постоянно информацията, която изпращат учителите на Вашето дете;
- Осигурете тиха и спокойна среда, където детето да се настани удобно и да може да се съсредоточи върху комуникацията с учителя и усвояването на учебния материал;
- Подгответе налично електронно устройство и при възможност – свързване с интернет;
- Съдействайте на педагогическите специалисти за изпълнение на инструкциите и задачите, които поставят;
Ето и някои практически съвети, с изпълнението на които ще допринесете в значителна степен за постигане на общите цели:
- Обсъждайте с детето си какви са неговите задачи за деня и следете за изпълнението им;
- Насърчавайте детето да бъде активно;
- Препоръчително е да осигурите присъствието на възрастен по време на учебния процес от разстояние;
- Съдействайте на по-малките деца с наличната техника, осигурете им възможност да гледат уроците по БНТ;
- Споделяйте информация за проблема и насърчавайте Вашите по-големи деца да вземат отговорни решения и да ги прилагат по отношение ограничаване на физическите контакти с приятели и връстници;
- Поддържайте интензивна комуникация с учителите. Споделяйте затрудненията, които срещате, за да намерите заедно най-доброто решение.
НЕКА БЪДЕМ ДОБРОНАМЕРЕНИ, СПЛОТЕНИ И ДА СИ СЪТРУДНИЧИМ В ИМЕТО НА НАЙ-ДОБРИЯ ИНТЕРЕС НА ДЕТЕТО!
УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ ДИРЕКТОРИ И УЧИТЕЛИ,
Във връзка с ограничаване на разпространението на COVID-19, със заповед на министъра на здравеопазването, на основата на решение на Народното събрание на Република България за обявяване на извънредно положение, от 16.03.2020 г. образователният процес в училищните сгради в страната се преустановява.
Напомням, че за осигуряване на непрекъснатост на обучението и активна комуникация между учители, ученици и родители, министърът на образованието и науката даде указания за преподаване и учене от разстояние, което включва подготовка на материали от учителите, обучение, консултации, самоподготовка, работа по проекти, взаимодействие с родителите, проверка на изготвените от учениците материали. Изборът на конкретен вариант за работа в електронна среда се прави от училището, при съблюдаване на усвоеното от учениците до момента учебно съдържание, ресурсите на училището, интернет свързаност, възрастови особености и специфика на учениците, дигитални умения на участниците в процеса на обучение. Учителите дават инструкции, събират от учениците електронни файлове с изпълнени задачи и/или възлагат домашни задачи, като изискват тяхното изпълнение. Наличните ресурси /технологични и професионални/ дават възможност училището да направи избор между електронна платформа, онлайн обучение в реално време и електронна или друга комуникация. Учителите осъществяват обучението с различни методи. Изборът на конкретни електронни или други материали е отговорност на учителя.
В настоящата ситуация, директорите на училищата следва да организират работата на всички служители и работници в училището във връзка с чл. 118, ал. 2 и чл. 120 от Кодекса на труда. Приоритетно трябва да координират и да контролират работа на учителите, комуникацията им с учениците и родителите, при осигурени условия за достъпност до избрания формат на обучение от участниците в учебния процес, както и за неговата проследимост и отчетност. В зависимост от вида на училището, организацията за преподаване и учене от разстояние се създава за всеки от етапите на образование и включва разпределение на учебното време по класове и по учебни предмети, което не е задължително да следва вече утвърденото седмично и дневно разписание за втория учебен срок. Учениците могат да използват компютър, таблет, телефон, съобразявайки се с правилата за безопасна работа в електронна среда и под контрола на родителите. Учителите, които осъществяват ежедневно поне 5 астрономически часа преподавателска или организационна работа – предварителна подготовка на учителя, преподаване, комуникация с ученици и с родители, проверка на изготвените от учениците материали, не ползват отпуск, като тази дейност следва да се отчита чрез създаден на училищно ниво механизъм.
На училищните сайтове следва своевременно да се оповестява организацията на обучението в електронна среда и възможните информационни канали за родителите.
Директорите следва да създадат условия служителите и работниците да изпълняват своите задължения дистанционно или да бъдат на разположение на административното ръководство за изпълнение на служебните и трудовите си или други възложени от работодателя задължения.
Всички служители и работници, които ще изпълняват служебните си задължения дистанционно от домовете си, ползват същите права, свързани с организацията на работа и здравословните и безопасни условия на труд, регламентирани в българското законодателство и в действащите в училището колективни трудови договори, с каквито се ползват работниците и служителите, които ще работят в помещенията на училищната сграда.
При невъзможност да извършват работата си от дома, служителите и работниците на съответното училище изпълняват служебните и трудовите си задължения в помещенията на училищната сграда при засилени противоепидемични мерки в работните помещения, в т.ч. филтър, дезинфекция и проветряване. При желание от тяхна страна, същите могат да ползват платен годишен отпуск.
РУО – София-град формира Регионален екип за подкрепа на столичните училища в условията на извънредно положение, като с училищата от всеки район ще работи определен старши експерт. Заповедта на началника на РУО – София-град за създаването на екипа е издадена в петък – 13.03.2020 г. и е изпратена на електронните пощи на всички столични училища. Всеки старши експерти за съответния район ще уведоми директорите от района за електронната поща за връзка чрез съобщение в създадена група в приложението Вайбър.
Училищната система разполага с необходимия ресурс да посрещне предизвикателствата в непознатата за всички нас обстановка. Благодарение на мотивацията и професионалната компетентност на педагогическите специалисти, на подкрепата на родителите, се надявам, че обучението в електронна среда ще бъде ефективен учебен процес, без да се излага на риск здравето на участниците в него.
15.03.2020 г.
Д-Р ВАНЯ КАСТРЕВА
НАЧАЛНИК НА РУО – СОФИЯ-ГРАД